Napelemes rendszerek működése | Napelem, napelemes rendszer, naperőmű

Napelemes rendszerek működése

Meghatározás nélküli
Hálózatra kapcsolt napelemes rendszer vázlata
Szigetüzemű napelemes rendszer vázlata

Alkalmazása szerint megkülönböztetünk két féle napelemes rendszert.

Az egyik gyakran használt napelemes rendszer a fölösen termelt villanyáramot visszatáplálja a villamos hálózatba. Ez az úgy nevezett hálózatra kapcsolt napelemes rendszer.

Ettől különbözik a szigetüzemű napelemes rendszer, mely el van szigetelve az áramszolgáltató hálózatától, és amelyik a fölös energiát akkumulátor segítségével tárolja el olyan időszakra, amikor nem lenne elegendő napsütés a rendszerbe kapcsolt fogyasztók üzemeltetésére.

Mindkét rendszer tartalmaz invertert, ami a napelemek által termelt egyenáramot szabványos váltóárammá alakítja (230V@50Hz).

A szigetüzemű napelemes rendszer tartalmaz egy töltésszabályozó egységet, ami biztosítja, hogy az akkumulátorok megfelelő töltőáramot kapjanak. Erre azért van szükség, mert a napelem áramtermelése nem állandó, hanem annak értéke mindig az adott megvilágítástól függ.

A hálózatra kapcsolt napelemes rendszer esetében nincs szükség akkumulátorra, hanem a napsütéses órák alatt termelt és el nem használt többlet energiát rátápláljuk a villamos hálózatra egy erre a célra készült mérőn keresztül, ezt a többlet energiát az áramszolgáltató saját fogyasztói felé tovább értékesíti. A napelemes rendszer által termelt és az áramszolgáltató hálózatába termelt többlet energia értéke le lesz vonva a hálózatról fogyasztott energia értékéből, és így csak a különbözetet kell kifizetni az áramszolgáltató felé.